top of page

כותב התוכנית

דורון ליבנה למד אנימציה, תכנות, ואנימציה בתלת-מימד. הוא מלמד מחשבים מעל 20 שנה בבתי ספר ומכללות.

 

בשנים האחרונות דורון ליבנה התמחה בכתיבת מערכי שיעור. קורסים שכתב נלמדים ברחבי העולם בהצלחה ניכרת.

 

דורון ליבנה הוא ממקימי אתר סקראץ' צ'יגעון, אתר שהוא מהמובילים בארץ בתחום לימוד תכנות לילדים.

מטרת התוכנית

 

המטרה הראשונה היא הקניית יכולת רחבה ויציבה בידיעת המחשב והשימוש בו. הילדים שלנו צריכים להגיע לחטיבת הביניים כשהם יודעים לעבוד עם עכבר ומקלדת, יכולים להתמודד עם תוכנות ותפריטים, יודעים לשמור ולגבות קבצים, מכירים את כללי התנהגות וכללי זהירות באינטרנט, מנהלים שמות משתמשים וסיסמאות בהצלחה, ומנוסים בדרכי חיפוש מידע ואימות מידע.

לומדים גם לתכנת. תכנות לא מתאים לכל הילדים אבל חשיפה מוקדמת לילדים שמוצאים את הקסם שבתכנות חשובה. היא נותנת הזדמנות אמתית לילדים להיות מאלה שתורמים את חלקם גם במסגרות הצבאיות וגם אחר-כך בהשתלבות בענף ההייטק.

לומדים שפה. המערכים מגובים ברשימה מסודרת של כ - 150 מיומנויות ומושגים שהילדים לומדים במהלך 3 שנות לימוד. בכל מערך שיעור מודגשים המושגים הנלמדים, והמיומנויות הנרכשות.

little-boy-playing-video-games-phone.jpg

המלצות

הורדה (1).png
תלבושת-בית-ספר-אמירים-אשדוד.jpg
תלבושת-בית-ספר-אשכול-אשדוד.jpg
אחוות אחים.jpg

פדגוגיה של מחשב

התוכנית לא כוללת מבחנים וציון בתעודה. השיעורים עוסקים בנושאים הקרובים ללב הילדים, ומטרתם לעורר אצל הילדים את הרצון ללמוד מתוך הרצון לדעת. אנחנו רוצים לשתף אתכם בכמה כלים שמצאנו יעילים לעורר את רצון הילדים ללמוד ולהצליח.

30094.jpg

על צבים וארנבים

כלי ראשון במעלה המאפשר למידה ללא ציונים הוא התובנה שאנחנו לא בתחרות. לא משנה אם מבינים לאט או מהר. העיקר שמבינים. לא משנה עם מצליחים בשיעור אחד או בשלושה שיעורים, העיקר שמצליחים. את התובנה הזאת אפשר להעביר לילדים גם בעזרת המשל הידוע של איזופוס על הצב והארנב. מספרים את הסיפור בתחילת השנה, ובמהלך השנה מזכירים אותו לפי צורך.

הנה הסיפור בגוף ראשון ממש כמו שמספרים אותו לילדים.

מי מכיר את המשל על הצב והארנב? למי שמכיר ולמי שלא, אספר אותו בקצרה. צב וארנב עורכים תחרות ריצה. הארנב משיג בקלות, משתחצן, נרדם, והצב אמנם הולך לאט אבל בהתמדתו הוא מגיע ראשון ומנצח את הארנב השחצן. כל הכבוד לצב! מחיאות כפיים!

אני רוצה לאמר שני דברים על המשל הזה. הדבר הראשון הוא שהמשל הזה הוא שטויות במיץ עגבניות. בחיים ארנבים מנצחים צבים בתחרויות ריצה. אם פעם באלף שנה איזה צב מנצח ארנב כל העולם ידבר על זה כי זה נדיר. אם אני אשחק כדורגל אחד על אחד נגד מסי אין לי סיכוי. בכדורגל מסי ארנב ואני צב.

הדבר השני שכדאי לדעת הוא, שהחיים הם לא תחרות. יש תחרויות בחיים. בתחרויות לפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים. אבל החיים הם לא תחרות. מי בכיתה הוא או היא מהמעצבנים האלה, שכשהמורה מסבירה חומר חדש בחשבון הם מיד מבינים? (נחמד שמי שעונה לשאלה הם תלמידי הכיתה, שמצביעים על הטובים במתמטיקה, ולא התלמידים הטובים מצביעים על עצמם) אלה שמיד מבינים כיף להם. אבל יש כאלה שלוקח להם להבין את אותו הדבר יום או יומיים. יש אפילו כאלה שלוקח להם שבועיים להבין. עם תגבור, ועם מורה פרטית בבית. אז מה? מה זה משנה כמה זמן לוקח לכל אחד להבין? בסוף כולם מבינים אותו דבר. מה שחשוב זה לא מי יבין ראשון. זאת לא תחרות. מה שחשוב זה האם הבנתי בסוף או לא. בלימודים גם מי שמבין לאט כמו צב בסוף מבין. היחידים שלא מצליחים בכלל הם אלה שמתייאשים ומפסיקים לנסות ולהבין, אלה שאומרים לעצמם שזה לא משנה אם הם הבינו או לא. יש כאלה שאפילו אומרים לעצמם שזה מגניב לא ללמוד, לא להבין ולא לדעת.

…במשך השנה אני מזכיר את הצב לילדים מתייאשים, ומעודד אותם לנסות שוב. ושוב ושוב. עד שיצליחו….

למאמר המלא

בית ספר אשכול מוביל לימודים עם אוריינטציה תקשובית. דורון מלמד בבית ספרנו את יסודות המחשב מעל 10 שנים. תרומתו להצלחת בית ספר בתחום משמעותית, גם בקרב תלמידים וגם במתן סיוע ותמיכה למורים.

דורון מקנה לילדים יכולת רחבה ויציבה בידיעת המחשב והשימוש בו, ביטחון בתפעול מחשב, וחשיפה לתחומי מחשב שונים ומגוונים. שיעורים מלאי עניין ותוכן, יצירתיות וחיוך, כל ילד מוצא תחום לפרוח בו ולהצליח. השיעורים מלווים בהוראות לעבודה עצמאית של הילדים, מה שמאפשר לרוב ילדים להצליח כמעט לבד, ומה שמשחרר את דורון כמורה להשקיע את זמנו בילדים מתקשים.

דורון מצליח לעורר בילדים רצון ללמוד ולדעת. הילדים לומדים שעם סבלנות והתמדה כל אחד יכול, ששווה להשקיע ולהתאמץ, שכישלון זה רק עוד צעד בדרך להצלחה, ושהצלחה לא נמדדת ביחס לאחרים, אלא רק ביחס לרצון שלי ללמוד ולדעת. צריך לראות איך הילדים רצים לשיעור של דורון, איך הם שמחים לקראתו כשהוא מגיע לבית ספר.

השיעורים שדורון מעביר מותאמים לילדים אבל לא ילדותיים. הילדים לומדים כמו גדולים, והילדים באמת מגיבים בבגרות. הם לומדים לבטא את הרצון שלהם ולממש אותו עם הכלים הנרכשים, והם לוקחים ברצינות את השיעור ואת עצמם. 

הילדים מתרגלים כישורים מקוונים לשימוש חכם נכון ובטוח ברשת האינטרנט. הילדים לומדים על ההבדל בין העולם הוירטואלי לעולם הממשי. מה המגבלות ומה החוזקות של כל עולם, ואיך פועלים ברשת באופן חיובי מועיל ואחראי, מה שהופך את השיעורים למחוברים לחיי הילדים, ולמציאות הדיגיטלית בה כולנו חיים היום.

מה שבטוח זה שתלמידי בית הספר שלנו מגיעים לחטיבת הביניים מצוידים היטב. דורון ושיעוריו הם נכס לבית ספר.

בתקווה לעוד שנים של עבודה משותפת…

רנת ברקוביץ'

בית ספר ממלכתי "אחוות אחים" קריית מלאכי

ע"ש האחים אפרים וצבי גובר

בית ספר ירוק

לכל מאן דבעי,

הנדון: מכתב המלצה.

דורון ליבנה, מורה לחשיבה מיחשובית הגיע לבית ספרינו בשנה"ל תש"פ.

במהלך שנתיים מלמד תכנות עם סביבת הפיתוח סקראץ בכיתות יסודי.

השיעורים מעניינים תוך שימוש במיומנות למידה מגוונות.

השיעורים בנויים עם אסטרטגיות הוראה ולמידה דיפרנציאלית.

השיעורים מגוונים מלאי יצירתיות תוך שימוש בהדגמות המאפשרות לילדים להתחבר בקלות לתוכן הלימוד.

במהלך הלמידה  דורון מעודד את השתתפותם וסקרנותם של התלמידים בכיתה, יוצר קשרים טובים מאוד עם הילדים בכיתה, ומטפל יפה בהתנגדויות ובאתגרים שעולים במהלך השיעור. האווירה בשיעורים מאוד תומכת מעודדת ונעימה.

לדורון יש יכולות מצוינות הן מבחינה מקצועית, הן בתחום הפדגוגי, והן מבחינת יחסי אנוש וקשרים טובים עם תלמידים וצוות המורים.

תודה רבה, נמשיך לעבוד יחד גם בשנה הבאה.

בברכת הצלחה,

חדוה נדב

bottom of page